Wspólnota poakademicka „Fraterniaˮ

  • Animatorka świecka: Agnieszka Pach
  • Spotkania w piątek o godz. 19.15 w salce FZŚ w klasztorze. Zaczynamy od liturgicznej modlitwy Nieszporami, następnie katecheza w oparciu o czytania biblijne z najbliższej niedzieli oraz dzielenie. Spotkania kończy modlitwa i błogosławieństwo. Ponadto Wspólnota animuje Mszę św. parafialną w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00, po niej zaprasza na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy. Co jakiś czas miewa też wyjazdy formacyjne.

Wspólnota ta została założona ponad 20 lat temu jako Chrześcijańska Wspólnota Studencka a potem postakademicka. Z czasem przybyło lat i samej Fraterni, jak i samym jej członkom. Odkryliśmy też, że zróżnicowanie wiekowe osób obecnych na spotkaniu jest po prostu źródłem bogactwa bardzo różnych doświadczeń, którym chcemy się wzajemnie dzielić. Pod tym względem nasza Wspólnota przypomina trochę rodzinę – wielopokoleniową rodzinę. Myślę, że jest to duży atut. Liczebność grupy jest na tyle kameralna, że można się dobrze poznać, nawiązać więzi. Oczywiście kluczową zasadą na grupkach dzielenia jest zasada, że to, co ktoś nam powierzył – powierzył nam w tajemnicy. Naturalnie opowiadanie o swoim życiu nie jest obowiązkowe – można po prostu przyjść i posłuchać, co mówią inni, żeby się czyimiś słowami zainspirować. Trzeba nadmienić z dumą, że to właśnie z Fraternii wywodzi się Wspólnota Rodzin Świętego Maksymiliana. Przed wyłonieniem się tej Wspólnoty jako odrębnej – Fraternia była naprawdę liczna. Do dziś członkowie obu wspólnot mają ze sobą kontakt i spotykamy się czasem razem – zwłaszcza w szczególnych chwilach takich, jak: dzielenie się opłatkiem, Triduum Paschalne, czy szczególne wydarzenia w życiu którejś z rodzin – na przykład kiedy kolejne dziecko ma chrzest.

Wspólnota Fraternia szczegółowy plan działania ustala z początkiem każdego roku akademickiego, więc co roku nasz plan się różni. Stałym elementem jest oczywiście modlitwa zgłębianie słowa Bożego. Najczęściej modlimy się słowami Brewiarza, dbamy, aby było sporo czasu na adorację w ciszy. Oczywiście cenimy także inne formy modlitwy kościoła katolickiego. Dzięki Ojcu Krzysztofowi, można zapoznać się z tradycją łacińską – trydencką. Niedawno 19.05.2017 r. mieliśmy wieczór śpiewu najbardziej tradycyjnych pieśni chrześcijańskich i doszliśmy do wniosku, że chcielibyśmy takowy wieczór powtórzyć. Poczujcie się zaproszeni do wspólnego udziału. Nieodzownym elementem każdej Chrześcijańskiej Wspólnoty, a więc i Naszej Fraternii jest naturalnie zgłębianie słowa Bożego. Formą zgłębiania słowa Bożego są Katechezy – przygotowywane przez Kapłana lub przez kogoś z nas, grupki dzielenia Słowem Bożym – w atmosferze cichego, z gwarancją dyskrecji, opowiedzenia o osobistych doświadczeniach Boga lub aktywnej dyskusji na różne tematy, nurtujące katolików – niekiedy bardzo żywiołowych dyskusji. Co roku staramy się wybierać temat do dyskusji na bieżący rok. W tym roku jest to – Niedzielna Ewangelia, gdyż pragniemy zgłębić Ewangelię szczegółowo. W pewnym roku mocno skupialiśmy się na Przesłaniu Papieża Jana Pawła II – szczególnie słów wygłoszonych w trakcie pielgrzymek Papieża do Polski. Naszą tradycją są też weekendowe dni skupienia – zwykle jeden w czasie wielkiego postu, a kolejny w okresie wiosenno-letnim. Staramy się też uczynić coś dobrego dla Parafii Ojców Franciszkanów w Gdyni. Część z nas jest mocno utalentowana muzycznie i aktywnie angażuje się w śpiew psalmów, chór. Zgodnie z oczekiwaniami parafii, przygotowywanie kiedyś niedzielnych „18-tek” – mszy o godzinie 18.00 dla młodzieży to też dokonania Fraterni. Kiedyś osoby bardziej przygotowane plastycznie z naszego grona przygotowały szopkę wielkanocną…

Chcielibyśmy podzielić się z Tobą naszym doświadczeniem Boga (a są wśród nas osoby w różnym wieku, które czerpały z różnych Wspólnot – Oazy, Odnowa w Duchu Św…). Trzeba nadmienić, że duchowo prowadziły Fraterniaków – chronologicznie: Ojciec Paweł Blok – założyciel Fraterni, Ojciec Przemysław, Ojciec Wiesław, Ojciec Piotr, a obecnie Ojciec Krzysztof. Bardzo ważny jest dla nas człowiek obok. Staramy się być wsparciem dla członków Wspólnoty. Katolik to przecież człowiek, który kocha i Boga i ludzi. Wielu z nas nawiązało we Fraterni naprawdę trwałe przyjaźnie. Przyznam, że dla mnie osobiście te Przyjaźnie są bardzo, bardzo cenne. Chcielibyśmy poznać i Ciebie, gdyż każdy jest Osobą niepowtarzalną i może wnieść coś cennego. Jeżeli szukasz katolickiej Wspólnoty Modlitewnej, okazji do dokładniejszego poznania słów Bożych, czerpania z doświadczeń innych, dzielenia się własnym doświadczeniem, wspólnego działania na rzecz parafii, podjęcia rozmowy na kwestie, które mogą nurtować Katolika – zapraszamy na spotkania!

Magdalena Maternicka