Najczęściej czytane
XIX Zjazd Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej
„Na drogach rozeznawania z Maryją” - pod takim hasłem 12 listopada br. odbył się w Gdyni XIX Zjazd Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej.
Na spotkanie przybyło ponad 100 osób, należących do wspólnot z Darłowa, Darłówka, Elbląga, Gdyni, Gdańska, Inowrocławia, Kołobrzegu, Lęborka, Ostródy i Smętowa. Wspólnie spędzony czas wypełniony był modlitwą, a także rozmowami, dzięki którym Rycerze mogli wymienić ze sobą doświadczenia i cieszyć się darem wspólnoty.
Centralnym punktem Zjazdu była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył o. Michał Nowak, asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej. - Czy moja modlitwa, która jest w codzienności, nie stała się brzemieniem? - pytał kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że taka forma modlitwy może zaciemniać obraz Boga. - Czy ci, którzy patrzą na nas, są w stanie odkryć Tego fascynującego, cudownego, niezwykłego, czułego, dobrego Boga? Czy raczej Boga obowiązku, wymagań, prawa? Jakiego Boga niesiemy światu? - pytał dalej. Kończąc, zwrócił się do słuchających: - Popatrzcie na obraz Boga, który w sobie nosicie i popatrzcie na ten, który widzą inni, patrząc na was. Czy to są te same obrazy i czy są one prawdziwie ewangeliczne?
Zgromadzeni mogli wysłuchać także dwóch konferencji o. Michała - Rozeznawać, ale jak? i W posłuszeństwie Kościołowi.
W pierwszej nauce o. Michał zwrócił uwagę na cel wszelkiego rozeznawania, którym jest podjęcie decyzji po uprzednim uzyskaniu moralnej pewności,
że jest ona zgodna z wolą Bożą. Decyzja wcale nie kończy jednak procesu rozeznawania, ponieważ potrzeba jeszcze poddać ją weryfikacji w życiu codziennym. Odpowiedź na pytanie: „Czy rozeznałem właściwie?” odczytuje się bowiem z perspektywy konkretnych owoców. W konferencji oczywiście nie zabrakło odniesienia do Maryi, której krótkie rozeznawanie, prowadzone w obecności anioła i z jego pomocą, doprowadziło do brzemiennej w zbawienne dla nas wszystkich skutki decyzji o przyjęciu Słowa do Jej łona.
Druga konferencja poświęcona została niebezpiecznemu i coraz częściej spotykanemu indywidualizmowi w wyznawaniu i manifestowaniu wiary. Zwłaszcza przestrzeń świętej liturgii winna być miejscem szczególnej wierności i posłuszeństwa wskazaniom Kościoła. Tymczasem w tej świętej przestrzeni dochodzi często do nadużyć czy samowolnych nadinterpretacji. Dotyczy to zarówno duchownych, jak i świeckich. Uczestnicy liturgii wolą czasami kierować się swoją własną intuicją, pobożnością czy wskazaniami płynącymi z objawień prywatnych niż stosować się do wskazań Kościoła, wyrażonych chociażby w księgach liturgicznych. Jedność wspólnoty i posłuszeństwo Kościołowi zostały ukazane jako wartości, o których dziś zbyt często, także jako Rycerze Niepokalanej, zapominamy.
Kolejny, co warto zaznaczyć: jubileuszowy, Zjazd Rycerstwa, już za rok w Gdyni.
Kancelaria
od wtorku do piątku
od 16.00 do 17:30
Adoracja
W dni powszednie
od 16.00 do nabożeństwa wieczornego